Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Abdi İbrahim ‘Bilimsel Gündem’ bülteninde bu hafta:Hava kirliliği demansı tetikliyor 

Abdi İbrahim ‘Bilimsel Gündem’ bülteninde bu hafta: 

 

Hava kirliliği demansı tetikliyor 

 

Abdi İbrahim Medikal Yöneticiliği tarafından hazırlanan “Bilimsel Gündem” bültenlerinin yeni sayısında, her zamanki üzere birbirinden enteresan hususlar ele alınıyor. Orman yangınları ve ziraî ilaçlamanın demans riskine tesiri, yüksek yağlı besinlerin hudut sitemi ve hafızaya verdiği ziyanlar, UV oje kurutucu lamba ile kanser münasebeti, bültenin son sayısında öne çıkan birtakım başlıklar. 

 

TÜRKİYE’NİN düzgünleştiren gücü Abdi İbrahim’in Medikal Direktörlüğü’nce hazırlanan ve 2 hafta bir yayımlanan, “Bilimsel Gündem” bültenlerinin son sayısında, tekrar çok faydalı bilgilere ve tıp dünyasından son araştırmalara yer veriliyor. 

 

Fazla yağlı besinler, hafızayı köreltiyor

 

“Bilimsel Gündem”in yeni sayısında, özetle şu içerikler yer alıyor: 

  • 1998 ile 2016 ortasında, 50 yaş üstü 27.857 ile yapılan araştırmaya nazaran, orman yangıları, tarım ilaçlaması üzere faktörlere bağlı olarak artan hava kirliliği, demansa davetiye çıkarıyor.
  • Klinik çalışmalar, UV oje kurutucularının DNA hasarına neden olduğunu, kalıcı mutasyonlar oluşturduğunu ve deri kanseri riskini artırdığını ortaya koydu.
  • Yüksek yağlı beslenmenin, hudut hücrelerinin iletimini azalttığı ve hatta hafıza eksikliklerine yol açabileceği belirlendi.

Spotify ve YouTube’a da yükleniyor

 

Tıbbın tanınan alanındaki tüm yeni gelişmelerin, sade, kolay anlaşılır ve bilgilendirici bir yapıda kamuoyu ile paylaşıldığı bültenler, 25 bin KVKK onaylı şahsa mail yoluyla iletiliyor. Tıp alanındaki gelişmelerin yanı sıra Türk ve yabancı bilim insanları hakkında da bilgi paylaşımı yapılan referans kaynak niteliğindeki bültenler, Abdi İbrahim web sitesinde yayımlanıyor. Bunun yanı sıra her yeni sayısı podcast formatında Spotify’a yükleniyor ve sonrasında bu podcastler Youtube üzerinden de paylaşılıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Büyükşehir'den yüzde 50 hibeli meyve fidanı

Yoruma kapalı.