Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

9. Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’nde Uzman İsimler Sahnede Olacak

Türkiye Besin Sanayii Patronları Sendikası (TÜGİS) ve Sürdürülebilirlik Akademisi’nin düzenlediği Sürdürülebilir Besin Zirvesi’nin 9.’su, bu sene 17-18 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. Her sene besin kesiminin tüm paydaşlarını bir ortaya getiren Sürdürülebilir Besin Tepesi, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı  ve Birleşmiş Milletler Besin Tarım Örgütü FAO’nun destekleriyle düzenlenecek. Dorukta, Türkiye’de besin enflasyonunun nedenleri ve tahlillerinden besin ihracatından sürdürülebilir büyüme stratejilere farklı hususların ele alınacağı oturumlar gerçekleştirilecek. Alanında uzman çok sayıda ismin yer alacağı dorukta; kamu ileri gelenlerinden iş dünyasına, akademisyenlerden STK temsilcilerine kadar çok sayıda konuşmacı yer alacak.  

Türkiye Besin Sanayii Patronları Sendikası (TÜGİS) ve Sürdürülebilirlik Akademisi’nin birlikte düzenlediği Sürdürülebilir Besin Doruğu, 9. yılında bölümün tüm paydaşlarını bir ortaya getirerek besinin geleceğini ele almaya devam ediyor. Besin bölümünün tüm paydaşlarını bir ortaya getiren tepe, T.C Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü’nün (FAO) dayanağıyla “Gıdanın Geleceği İçin Dönüşüm: Sağlıklı Gezegen Sağlıklı İnsan” temasıyla düzenlenecek. Besin alanında farklı bahislerin kapsamlı halde ele alınacağı zirvede Türkiye’de besin enflasyonunun nedenleri ve tahlillerinden besin ihracatından sürdürülebilir büyüme stratejilere farklı hususların ele alınacağı oturumlar gerçekleştirilecek.

“Gıda konusunda kolektif çalışmalar yapıyoruz” 

Etkinliğin mesken sahiplerinden Türkiye Besin Sanayii Patronları Sendikası (TÜGİS) İdare Heyeti Lideri Kaan Sidar, dokuzuncusu gerçekleşecek olan tepeyle ilgili olarak“Sürdürülebilir Besin Zirvesi’nde bu sene tekrar alanın önde gelen isimlerini bir ortaya getirerek kıymetli gündemler hakkında tahlil üreten oturumlar gerçekleştireceğiz. TÜGİS olarak besin konusunda kolektif çalışmalar yapıyoruz. En temel insani muhtaçlık olan besinin her adımının bugününü ve yarınını düşünüyoruz. Konuşmacılarımız bu kapsamda hem birikimlerini hem de tahlil üreten fikirlerini paylaşacaklar” dedi.

Sürdürülebilirlik Akademisi Lideri Murat Sungur Bursa ise “Sürdürülebilir besinin her adımını ele alarak tahlil temelli adımlar oluşturmak için bu sene de Sürdürülebilir Besin Zirvesi’nde paydaşlarımızla bir ortaya geliyoruz. Dönüşüm için inovasyondan tedarik zinciri dayanıklılığına uzanan çok farklı kulvarlarda hem şimdiki bilgiler alacağımız hem de geleceğe dair yol haritası çıkarılacak bir doruğa imza atacağız.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Cisco'dan, daha bağlantılı bir dünya için sektörü baştan tanımlayacak yenilikler

Alanında uzman isimler zirvede

Zirvede; Food Drink Europe Genel Müdürü Dirk Jacobs, Yıldız Holding İdare Şurası Lider Vekili ve CEO’su Mehmet Tütüncü, Ülker CEO’su Mete BUyurgan, T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış Bağlar Genel Müdürü Fuat Kasımcan, TÜBİTAK MAM Lideri Prof. Dr. Burcu Özsoy,   Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vural Gökmen, Sürdürülebilir Besin Platformu Sorumlu Tüketim ve Sağlıklı Beslenme Çalışma Kümesi Eş Lideri Gülnur Uluğ üzere kamu ileri gelenlerinden iş dünyasına, akademisyenlerden STK temsilcilerine kadar çok sayıda konuşmacı yer   alacak.  

Sürdürülebilir Besin Tepesi hakkında ayrıntılı bilgiye, programa ve tepenin sponsorlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

surdurulebilirlik.com.tr/etkinlik/surdurulebilir-gida-zirvesi-2023/ 

TÜGİS Hakkında

Ülkemizin birinci patron sendikalarından TÜGİS, tıpkı vakitte Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) kurucu üyesidir. Üyeleri ortasında ülkemizin önde gelen besin üreticilerinin yer aldığı TÜGİS, yarım asrı aşkın müddettir Türk besin sanayiinin gelişmesi ve milletlerarası pazarlardaki rekabet gücünün artırılması ismine öncü çalışmalara imza atmaktadır. TÜGİS, faaliyetlerine başladığı 1961 yılından bu yana toplumsal diyaloğa, çalışma barışına ve besin sanayiinin gelişimine kesintisiz katkıda bulunan yenilikçi bir sivil toplum örgütüdür. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.