Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda 7. Gün

58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi’nin 159.8 kilometrelik Selçuk – Manisa – İzmir etabını UAE Emirates Kadrosu’ndan Jay Vine 3 saat 36 dakika 50 saniye ile kazandı. Son kilometrelerde harikulâde bir atak yapan Vine İzmir’de adeta bir tarih yazdı. 

 

YARIŞIN CEREYANI

11.30 itibariyle nötr startın akabinde yarışın gerçek startı verildi. 135 sporcu sıcak havada ve hafif esen rüzgarla pedala bastılar.

7.kilometre geçilirken  bir iki ufak atak karşılık bulunca peloton birlikte pedal çevirmeye devam etti.  13’üncü kilometre geçilirken bir kopma olmadığı gözlendi. Gruplar, mayo sahiplerini ve geçilecek prim kapıları konusunda çok dikkatliler. Bilhassa Astana pamuklara sarıp müdafaa altına aldığı Genel Klasman Birincisi Alexey Lutsenko’nun üzerine titremeye devam ediyor. 

 

24.KİLOMETREDE BİR KAZA OLDU

Etabın 24. kilometresi geçilirken pelotonda pedal pedala gelen iki atlet düştü. Lakin tasa edilecek bir durum olmayınca ana küme firesiz yarışı sürdürmeye devam etti

 

SPRİNT PRİMİ İÇİN BÜYÜK ÇABA VARDI

Etabın 41.3 kilometresinde Mosso’nun sponsorluğundaki Yeşil Sprint Mayo’su için büyük bir gayret vardı. Prim kapısına 5 kilometre kala peloton tek modül gelirken 500 metre kala sprinte kalkan atletler kıyasıya pedal bastı. Astana Ekibi’nden Cees Bol prim çizgisi birinci geçen atlet oldu. İkinciliği tekerlek farkı ile Alpecin Ekibi’nden Jasper Philipsen aldı. Üçüncülüğü de hala Yeşil Mayo’yu taşıyan Green Grubu’ndan Luca Colnaghi elde etti. Philipsen’in ikinci geçişi ise büyük sürpriz oldu.

 

YEŞİL MAYO İÇİN SON DURUM ŞÖYLE

Prim Kapısının geçilmesinden sonra Yeşil Mayo için ortaya çıkan son durum şu biçimde oluştu

1-Jasper Philipsen (Alpecin) 48 puan

2- Luca Colnaghi (Green) 48 puan

3- Cees Bol (Astana) 44

Yarış kurallarına nazaran daha fazla sayıda etap kazandığı için Philipsen Colnaghi’nin önünde birinci durumda. 

İlginizi Çekebilir;  58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Sona Erdi

 

TIRMANIŞ PRİMİ SONUÇLARI ŞU BİÇİMDE SONUÇLANDI

53.8’inci kilometre geçilirken Türk Hava Yolları sponsorluğunda ki Kırmızı Mayo için prim kapısı geçildi. Sonuçlar şu şekilde

1-Jay Vine (UAE Emirates)

2-Dawit Yemane (Bıke Aıd)

3-Mario Munoz (Burgos)

4-Nico Denz (Bora Hansgrohe)

 

Prim kapısı geçtikten sonra yeni bisikletçilerin de iştiraki ile bir küme kaçmaya çalıştı. Fakat 15 saniye ortayı açabildiler. Peloton kaçış kümesinin peşine takıldı. Hansgrohe Ekibi’nden Nico Denz, Q36.5 Ekibi’nden Cyrus Monk, Bingoal Kadrosu’ndan Louis Blouwe, Abloc Ekibi’nden Stijin Appel, Sofer Ekibi’nden Emil Dima ortayı açmak için büyük efor sarf etmeye başladılar. Fark çabucak 25 saniyeye çıktı. 

 

TIRMANIŞ MAYOSU İÇİN  SON DURUM

Prim Kapısı geçildikten sonra Türk Hava Yolları sponsorluğundaki Kırmızı Mayo içinde puanlar birbirine çok yakın olarak şekillendi. Son durum şöyle oldu.

1-Jay Vine (UAE Emirates)  26 puan

2- Alexey Lutsenko 23

3-Robigzon Oyola ( Medellin) ) 16 puan

4-Ben Zwiehoff (Bora Hansgrohe) 16 Puan

5-Victor Langelotti (Burgos)   ) 10 puan

6-Dawit Yemane ( Bike Aıd ) 10 Puan

 

KAÇAN VE TUTAN

73.kilometrede 5 sportmen atağa kalktı. Fakat fırsat bulamadan peloton bastırıp yakaladı. Daha sonra yine ataklar başladı Bike Aid Ekibi’nden Leo Bouvier kısa müddette kümeyle birleşti. Etabın 95 kilometresi kat edilirken  ortalama sürat sıcağa karşın  46.5 kilometre olarak saptandı. 100’uncü kilometreye gelirken peloton tek modül olarak pedal bastı.

 

SON 60 KİLOMETREDE HAREKETLENMELER BAŞ GÖSTERDİ

Peloton son 60 kilometrede oldukça hareketli anlar yaşadı. Ön kümede genel ferdi  klasmanı etkileyecek tehditvari ataklar olabilecek üzere gözüküyor.

Sofer Kadrosu’ndan Nikiforos Arvanitou ön kümesi hızlandırdı. Philipsen de kaçış kümesine dahil olabilmek için hızlandı ve dört atlet ile tempo gitgide hızlandı. Lakin onlar da fazla gidemediler. Peloton 113,7.kilometrede gerçekleşecek Türkiye Hoşlukları prim kapısına gelmeye başladı  ve üç atlet atak yapıp prim kapısını geçtiler.

İlginizi Çekebilir;  Çiğli Satranç Şampiyonlarının Geçidine Ev Sahipliği Yaptı

 

TÜRKİYE HOŞLUKLARI PRİM KAPISI SONUÇLARI

1- Maoru Werwilt (Tartalettto)

2- Nico Denz (Bora Hansgrohe)

3- Tobias Nolde (Benotti) 

 

SON TIRMANIŞ KAPISINI VİNE GEÇİNCE KIRMIZI MAYO’YU KAPTI

Etabın 138.3 kilometresinde 2.kategoriden gerçekleşen Türk Hava Yolları prim kapısını UEA Emirates Takımı’dan Jay Vine birinci geçince Kırmızı Mayo bu etapta Avustralya’lı bisikletçiye geçti. Lutsenko ikinci sırada kaldı. Kapı geçildikten sonra Vine uzun mühlet finişe hakikat tek başına pedal bastı.

 

MÜTHİŞ FİNİŞ

Arkasına Burgos Grubu’ndan Alexis Guerin takıldı. Onunda gerisinde Eolo Kometa Kadrosu’ndan Andrea Pietrobon ve Burgos Kadrosu’ndan Clement Allen takıldı. jay Vine son tırmanış kapısından sonra kalan kilometreleri tek gitti ve dayanılmaz bir sprintle etabın galibi oldu. Sahiden inanılmaz bir finiş oldu. 

 

 

TUR; İSTANBUL – SULTANAHMET ETABI İLE SONA ERECEK

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi bugün koşulacak 130,5 kilometrelik İstanbul – Sultanahmet etabı ile sona erecek. Sekiz gün boyunca 24 Grup’tan 164 sportmen ile start alan bisikletçiler toplam 1.235,1 kilometre yol katettiler. Etap boyunca adrenalinin azamiye ulaşması, bu yıl birinci defa dahil edilen Babadağ tırmanış etabı ile iz bırakan TIP, dünya literatürüne girerek Türkiye’nin en değerli tanıtım merkezlerinden biri oldu. Daha evvel yamaç paraşütü ile ünlenen Babadağ, şöhretine 58. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Tipi’ndeki tırmanış etabını ekleyerek ününe ün kattı. Yarınki İstanbul-Sultanahmet etabı saat 11.20’de Sultanahmet Meydanı’ndan start  alacak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçerek iki kıtayı bir sefer daha kat edecek. Ve tekrar Sultanahmet Meydanı’nda yapılacak finişle sonlanacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.