Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Sona Erdi

FEDERASYON LİDERİ EMİN MÜFTÜOĞLU, “ÇITAMIZ DAİMA ÜSTTE OLACAK”

58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi bugün koşulan 130.5 kilometrelik İstanbul-Sultanahmet etabı ile sona erdi. Etabı Alpecin Ekibi’nden Jasper Philipsen 2 saat 57 dakika 28 saniye ile kazanırken dördüncü etap zaferini elde ederek Yeşil Mayo’nun sda sahibi oldu. 

TUR 2023’Ü LUTSENKO KAZANDI

Genel ferdi klasmanda birinciliği Astana Kadrosu’nun Kazak atleti Alexey Lutsenko kazandı ve Turkuaz Mayo’nun sahibi oldu. Lutsenko, dünya literatürüne giren 1.937 metrelik Babadağ tırmanışında elde ettiği genel ferdi klasman birinciliğini beş gün boyunca korudu ve Turkuaz Mayo kazanmayı başardı. Lutsenko’nun bu muvaffakiyetinde hiç elbet Astana Ekibi atletlerinin da büyük emeği vardı.

ETAP ÖNCESİ GENEL FERDİ KLASMANDA SON DURUM

İstanbul-İstanbul (Sultanahmet) etabına başlamadan evvel genel ferdi klasmanda Alexey Lutsenko, 27 saat 12 dakika 46 saniye ile birinci durumdaydı. Onun 26 saniye gerisinde Bora Hansgrohe Takım’ından Ben Zwiehoff yer alıyor. Üçüncülükte yeniden Astana Kadrosu’ndan 51 saniye farkla Harold Tejada geliyor. Dördüncülükten sonraki vakit farkı ise bu türlü bir etapta kaza ve sakatlık olmadığı takdirde1 dakikanın çok üzerinde olduğu için kapanması mümkün görünmüyor.

YABANCI VE YERLİ TURİSTLER STARTA AKIN ETTİ

Sultanahmet Meydanı’ndaki bisikletseverler 58.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Tipi’nin startı öncesi alanda suram evresindeki hazırlıkları ilgiyle takip etti ve damalı bayrağın kalkmasını izledi. Kalabalık küme ısınma çeşitleri yapan birtakım bisikletçilerle hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

VE İSTANBUL STARTI VERİLİYOR

Saat 11.20’de Gençlik Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak tarafından verilen nötr startla 132 bisikletçi Sultanahmet Camii önünden pedal basarak yola koyuldu. Peloton Avrasya Tüneli’ne kopmadan girdi. Denizin altından geçerek Asya Kıta’sına ulaştı. Pelotonun önünde Spor-Toto Grubu’ndan Mustafa Tekin kümesi çekmeye devam etti.  Tekin’e 2 bisikletçi daha eklendi ve az farkla bu üçlü pedal basmaya devam etti. Anadolu Yakası’na birinci gelen bu üçlü oldu. Natnehel Berhan ve Kaan Soylu da iştirak etti lakin peloton daha sonra bu ikiliyi yakaladı. En önde ise kaçış kümesini oluşturan üç bisikletçi devam etmeye başladı. UAE Emirates Ekibi’nden Jay Vine, Voster Ekibi’nden Jakup Murias ve Tarteletto’dan Mauro Werwilt tempoyu yavaş yavaş artırmaya başladı. Fark 30 saniye kadar oldu. Üçlü farkı 1 dakikaya kadar taşımamasına karşın ön kümesi oluşturmaya devam etti.

İlginizi Çekebilir;  Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 23,1 arttı

KIRMIZI MAYO JAY VİNE’NIN OLDU

Etabın 38.2 kilometresinde Türk Hava Yolları’nın sponsorluğundaki Tırmanış primi sonuçları aşikâr oldu. CİNS 2023’ün başından bu yana eksiksiz bir performans gösteren UAE Emirates Grubu’nun sportmeni kapıyı birinci geçerek yerini sağlamlaştırdı ve 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Tipinin Kırmızı Mayo’sunu kazandı. Kapıyı ikinci olarak Jakup Murias, üçüncü olarak da Mauro Wermilt geçti. Fark peloton ile 55 saniye oldu.

YEŞİL MAYO DA JASPER PHİLİPSEN’DE KALDI

65,3. kilometrede Mosso’nun sponsorluğundaki Sprint prim kapısı gerçekleşti. Daha evvel Alpecin Ekibi’nin atleti Jasper Philipsen Mayo’yu garantilediği için bu geçişin pek fazla kıymeti kalmadı. Philipsen bu sonuçla üst üste 3. yıl Yeşil Mayo’nun sahibi oldu. Sonuçlar şöyle

1- Jakup Murias (Voster)

2-Mauro Werwilt (Tartelotto)

3- Jay Vine (UAE Emirates)

Üçlü 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü de birlikte kat ederken ortaya harika imajlar çıktı. Bu ortada kaçış kümesi ile pelotonun ortasındaki vakit farkı 1 dakika 10 saniyeye çıktı. 

 

BEYAZ MAYO MAURO WERWİLT’E GİTTİ

Etabın 87.6 kilometresinde Shimano’nun sponsorluğunda Türkiye Hoşlukları için ortaya konan Beyaz Mayo gayreti vardı. Üç bisikletçi kapıya birlikte geldi. Vine ve Murias fazla tempo yapmadı ve Mauro Werwilt yaptığı atakla 5 puan alıp Oyola’nın önüne geçti ve Cins’in Beyaz Mayo’suna sahip oldu. Son 30 kilometreye de bu üçlü girdi. Ve Vine son 15 kilometrede yakalandı ve peloton ile birleşti. 

PHILIPSEN TEKRAR BİRİNCİ

Son 500 metreye Jasper Philipsen çok âlâ yer tutarak girdi ve 50 metredeki atağı ile Cins’in 4. etabını da kazanmış oldu. 

 

BİR TIP’TAN DAHA FAZLASI

8 Ekim’de Alanya-Antalya etabı ile başlayan 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi, 24 ülkeden 163 atletin iştiraki ile start aldı. Bisikletçiler sırasıyla Kemer-Kalkan, Fethiye-Fethiye (Babadağ), Fethiye-Marmaris, Marmaris-Bodrum (Yalıkavak), Bodrum-Selçuk, Selçuk-Manisa-İzmir etaplarından sonra taşıma le İstanbul’a geldi ve buradaki İstanbul-İstanbul etabını tamamlayarak toplam 1.235,1 kilometre pedal basmış oldular. CİNS 2023, 190 ülkede yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından izlendi.

İlginizi Çekebilir;  Metropolis Spor Kulübü'nden tarihi başarı

MÜCADELE ÜST SEVİYEDE GERÇEKLEŞTİ

ORGANİZASYON MÜKEMMELDİ

Doğa ve yeşilin eşsiz hoşlukları ortasında pedal basan Akdeniz ve Ege kıyılarında halkın büyük ilgisiyle karşılaşan sportmenler, yarış sonra düzenlenen basın toplantılarında tertibin harikalığından bahsettiler. Bora Hansgrohe Grubu’nun başarılı pedalı Nico Denz kazandığı etap sonrası, “Mükemmel bir tıp katıldığım için kendimi çok keyifli hissediyorum. Kalınan oteller, atletlere sunulan yemek ve temel gereksinim unsurları. Bizlere gösterilen misafirperverlik en üst seviyedeydi.  Philipsen aldığı etaplarla TUR”da büyük iz bıraktı. Belçikalı atlet böylelikle Türkiye’de katıldığı Cumhurbaşkanlığı Tipi tertiplerinde bir sprinter olarak tarihteki yerini de almış oldu.

BABADAĞ TIRMANIŞI HÂLÂ KONUŞULUYOR

İlk defa bir Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Tipi’nde tırmanış etabı olarak dahil edilen ve deniz düzeyinden 1.950 metre yüksekliğe çıkan, eğimi ile Giro, Vuelta üzere Dünyaca ünlü Tur’ları bile geride bırakan Babadağ tırmanışının dünya literatürüne girişi ve TUR 2023 bittikten sonra atletlerin hala bu kuvvetli tırmanışı konuşuyor olması tertibin doruğa çıkmasına ve parkur düzenleyicilerin emeğini bir defa daha gözler önüne serdi.

KASAPOĞLU, “GERÇEKTEN UNUTULMAZDI”

Selçuk-Manisa-İzmir etabının bitişinde medya tırını ziyaret eden evvelki devir Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu hem tertibi hem Türkiye’nin tanıtımında büyü rol oynayan CİNS 2023’ü ve Babadağ tırmanışını şu sözlerle anlattı:

“Türkiye her alanda bir düzenlediği tertiplerle isminden sıkça kelam ettirmeye devam ediyor. Bir TIP daha geride kaldı lakin yaşananlar ve düzenlenen harika tertiple lisanlara destan oldu. Babadağ tırmanışı ise her vakit dediğimiz üzere bir Tıp’tan daha fazlasını ortaya koydu. Her istikametiyle unutulmaz bir ÇEŞİT yaşadık. Düzenleyenlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

EMİN MÜFTÜOĞLU, “ÇITAMIZ DAİMA YUKARDA OLACAK”

Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu da CİNS 2023 ile ilgili görüşlerini açıklarken bu tertibi gerçekleştirenlere teşekkür ederek kelamlarına başladı. Müftüoğlu şunları söyledi:

İlginizi Çekebilir;  100. Yıl Coşkusu Ralli ve Baja ile Bolu'da Yaşanacak

“Hatasız, eksiksiz bir Tip’i geride bıraktık. Emeği geçenleri bir defa daha kutluyorum. Her etabı başka bir lezzet bıraktı. 1.5 milyarı aşan insan meskenlerinde Tip’i ve Türkiye’yi izledi. Yollara çıkan halkımız 15-20 saniye içinde önlerinden geçenleri alkışlayıp dayanak verdiler. Bu kadar kısa müddette bir seyir için saatlerle onların geçmesi bekleyen sporseverlere de teşekkürü bir borç biliyoruz. Finişler harikanın ötesiydi. Sportmenler büyük bir çaba ortaya koydular ve onların gayreti ve adrenalinin üst düzeyde olması Cins’in kalitesini de beraberinde getirdi. Federasyon olarak 2023’teki faaliyet programımızda epey ağırdı. Her ay neredeyse 2-3 tertip ile çıtayı üstlere çıkarmayı hedefledik. Gençlerimiz güzel yolda ve yeni kıymetler ortaya çıkıyor. Cins’e iştirak eden 3 Türk grubunun ortaya koyduğu performansta sevindirici idi. Beykoz Belediyesi, Spor Toto ve Konya Büyükşehir Belediyesi atletlerini da can-ı gönülden kutluyorum. Ellerinden geleni yaptılar ve daha fazla yapacaklarını gösterdiler. 2024’te yeni etaplar, yeni ekipler ve yeni sportmenler ile halkımızın karşısına çıkmayı hedefliyoruz. Herkesin emeğine sıhhat.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.