Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Basın Toplantısı Yapıldı

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın dayanaklarıyla Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 58’incisi, 8-15 Ekim 2023 tarihleri ortasında düzenlenecek. 

 

Dünyaca ünlü gruplara ve bisikletçilere konut sahipliği yapacak 8 etaplı tertipte, bisikletçiler Alanya’dan İstanbul’a 8 günde 1.235,1 kilometre ara kat edecek. TRT Spor Yıldız ve Eurosport’tan canlı yayınlanacak, bant yayınlar ve özel içeriklerle yaklaşık 5 kıtada 13 lisanda 700 milyon haneye ulaşacak tertibi, 100’e yakın yerli-yabancı medya mensubu da yerinde takip edecek. 

 

Türkiye’nin en uzun soluklu ve en itibarlı yol bisikleti yarışı olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Alanya basın toplantısı, Alanya Kaymakamı Sayın Fatih Ürkmezer, İçişleri Bakanlığı CİNS 2023 Güvenlik Genel Koordinatörü Muhammed Şahin, Alanya Belediye Lideri Adem Murat Yücel, Antalya Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Yavuz Gürhan, Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Metin Cengiz, Türkiye Bisiklet Federasyonu Lider Vekili Fikret Hayali iştirakiyle Alanya’da gerçekleştirildi.  

 

Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu: “Bu yıl Cumhuriyet’imizin ve Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun 100. yılı. Bu yıl şubat ayındaki yıkıcı sarsıntıyla ülkedeki tüm spor faaliyetleri iptal oldu. İptal olan TIP için haziran ayından itibaren Memleketler arası Bisiklet Federasyonu ile görüştük. Onlara, “Biz faaliyetlerimize devam edeceğiz. Cumhurbaşkanı’mızın çizdiği 100. yıl vizyonuna Türkiye Bisiklet Federasyonu da uyacak. Bu çeşidi yapacağız.” dedik. Bisiklet ailesi olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mıza ne kadar teşekkür etsek az. Olmayan, iptal olan bir TIP ile ilgili talimat vererek bugün başlamamızı sağladı. Ayrıyeten sporun önderi olan Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak’a teşekkür ediyorum. Tarihi bir yıl yaşıyoruz. Avrupa Şampiyonası’nda Ramazan Yılmaz ile birer gümüş ve bronz madalya kazandık. Sportif manada bugüne kadar olmadığı kadar başarılıyız. Geçen haftaya kadar milletlerarası hakemimiz yoktu. Koray Cantez hocamız, artık ülkemizi dünyada bisiklet hakemi olarak temsil edecek. Tarihte birinci kez 4 profesyonel grubumuz oldu. 2011’e kadar ülkemizde profesyonel bisiklet kadromuz yoktu. Artık amatörlerin yarıştığı Gran Fondo yarışlarında 2 bin kişi start alıyor. 2006’da 5-6 kişiyi bir ortaya getiremediğimiz günleri hatırlıyorum. ÇEŞİT, bir sportif tertibin çok ötesinde. Burada tanıtım var. Geçen yıl 615 milyon haneye ulaşmıştık. Bu yıl çok daha fazlasına ulaşacağız. Bir ülke bundan daha hoş nasıl tanıtılır?

 

Hazırlıklarımızı tamamladık. Bunları yaparken İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Belediye Liderlerimiz, Valilerimiz, Kaymakamlarımız ve bunları kamuoyuna duyuran kıymetli basın mensuplarıyla birlikte yapıyoruz. İnşallah gelecekte 100’üncüsü de yapılacak. Sarsıntıya karşın bu çeşidin yapılması, ülkemizin 100. yıl vizyonunu ortaya koyuyor. Bisiklet ailesi olarak gösterdiğimiz efor ve çalışmalarla Türkiye’nin bisiklet sporuna verdiği bedele karşılık ülkemizi “Bisiklet Ülkesi” yapacağız” dedi.

Antalya Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Yavuz Gürhan: “Adıyla manalı olan bu tıbbın bu yıl Cumhuriyet’imizin 100. yılı ile taçlanacak olması yarışımıza özel bir mana katmakta. Sekiz gün sürecek tarih, tabiat ve performans seyahatine tanıklık edeceğiz. Çok heyecanlıyız. Katılan tüm takımlara muvaffakiyetler, kaç 58 yarışlar diliyorum” dedi.

 

Alanya Kaymakamı Sayın Fatih Ürkmezer: “Alanya Kaymakamlığı olarak bugüne kadar yarışın genel tertibi ve güvenliği için kıymetli çalışmalar yaptık. Artık bu çalışmalarımızın sonuna gelmek üzereyiz. 58. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Tipi’nin Alanya üzere Akdeniz’in incisi, Selçuklu’ya başşehirlik yapmış ve tarihi, tabiatı, kültürü, sporu, turizmiyle ön plana çıkan güzel bir kentten başlamasının memnunluğunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

Alanya Belediye Lideri Adem Murat Yücel: “Gerek ülkemiz gerekse bölgemiz için son derece değerli olan bu tertibin Alanya’dan başlamasından ötürü son derece memnunuz. Dünyanın en huzurlu, memnun ve inançlı kentlerinden biri olan Alanya’mızın hem ülkemizde hem de milletlerarası alanda tanıtılacak olması bizim için bir gurur. Bu cinste emeği geçen herkese kentim ismine teşekkür ediyorum. Cenabı Allah kazasız belasız tamamlanmasını nasip etsin” dedi. 

 

İçişleri Bakanlığı TIP 2023 Güvenlik Genel Koordinatörü Muhammed Şahin: “İçişleri Bakanlığı ailesi olarak, ‘Daha çok etraf, güç, bisiklet ve hareket.’ diyoruz. Sekiz etabın da hoş bir biçimde geçmesini diliyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Esentepe parkı açıldı

 

TUR 2023 Yarış Yöneticisi Vladimiros Petsas: “Türkiye’de olduğum için çok memnunum. Lider Emin Müftüoğlu’na Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Cinsi’ni olabilecek en yüksek düzeye çıkarma çabasından ötürü teşekkür ediyorum. Bu kişisel tertip değil. Tam bir ekip çalışması var. Bizler, mahallî hakemlerimiz, milletlerarası komiserlerimizle yarışın en üst kalitede olması için çalışacağız. Bu sahnenin ardında uğraş eden çok insan var. Çok üst düzey bir bisiklet gayreti olacağını düşünüyorum. Türkiye’nin tarihi ve tabiat hoşluklarını yaşayacağız. Herkese bol talih diliyorum” dedi. 

 

TUR 2023 Yarış Yöneticisi Memnun Erçevik: “Yepyeni bir heyecan başlıyor. En başından beri her yıl küçük dokunuşlarla da olsa TUR’a yenilikler katmak, tertibi dünyanın en kıymetli yarışları ortasına sokmak için çaba ediyoruz. Güzel şeyler yaptığımıza inanıyoruz. Bu yıl yaptığımız dokunuşlarla çabayı bir üst düzeye getireceğimize inanıyorum. İzleyenler çok keyifli bir tur yaşayacak” dedi.

 

İlk Pedal Saat 11.40’ta Dönecek

 

58’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun dünyanın dört bir yanından gelen atletlerden oluşan renkli pelotonu, sekiz gün sürecek serüven için 8 Ekim Pazar günü Alanya Limanı’ndan saat 11.40’ta pedal çevirmeye başlayacak. 

 

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi; 8 gün, 8 etapta; Alanya’dan Kemer’e, Kalkan’dan Fethiye’ye, Marmaris’ten Bodrum’a, Selçuk’tan Manisa ve İzmir’e uzanan güzergâh boyunca dünyaca ünlü pedalların uğraşına sahne olurken, 7. etap sonunda grupların İzmir’den İstanbul’a transferinin akabinde İstanbul-Sultanahmet Etabı ile sona erecek. 

 

24 Kadroda 36 Ülkeden, 168 Bisikletçi Yarışacak

 

Dünyanın en değerli profesyonel gruplarının, Dünya ve Olimpiyat madalyalı atletler ile Türk sportmenler ve genç yeteneklerin yer alacağı tertipte Almanya’dan Belçika’ya, Amerika Birleşik Devletleri’nden Birleşik Arap Emirlikleri’ne Hollanda’dan İspanya’ya, İtalya’dan Japonya’ya Türkiye’den Yeni Zelanda’ya 24 kadroda 36 ülkeden 168 bisikletçi yarışacak. 

 

Dünyanın en düzgünleri, 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda 

Yarın Alanya’da başlayıp 15 Ekim’de İstanbul’da sona erecek CİNS 2023’te dünyaca ünlü bisikletçiler gayret edecek

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi (Tour of Türkiye 2023), dünyanın en âlâ bisikletçilerini konuk edecek.

Organizasyona, 24 ekipte, 36 farklı ülkenin vatandaşı olan 168 bisikletçi ter dökecek.

Tur 2023 Katılan Ekipler:

 

Organizasyonun Milletlerarası Bisiklet Birliği (UCI) kategorilerine nazaran kadro listesi ise şöyle:

 

Organizasyonun UCI kategorilerine nazaran kadro listesi ise şöyle: 

TUR 2023’te 4 dünya, 7 profesyonel, 12 kıta ekibi ile 1 ulusal grup pelotonda çaba verecek.

 

WorldTeams kategorisinde katılan ekipler: 

Alpecin-Deceuninck (Belçika), Astana Qazaqstan Team (Kazakistan), Bora – Hansgrohe (Almanya), UAE Team Emirates (Birleşik Arap Emirlikleri)

ProTeams kategorisinde katılan kadrolar:

Bingoal WB (Belçika), Burgos-BH (İspanya), Team Corratec Selle Italia (İtalya), Eolo-Kometa Cycling Team (İtalya), Green Project-Bardiani CSF-Faizine (İtalya), Q36.5 Pro Cycling Team (İsviçre), Team Novo Nordisk (Amerika Birleşik Devletleri)

ContinentalTeams kategorisinde katılan gruplar:

Abloc CT (Hollanda), Beykoz Belediyesi Spor Kulübü (Türkiye), Bike AID (Almanya), Küresel 6 Cycling (Yeni Zelanda), Konya Büyükşehir Belediye Spor (Türkiye), P & S Benotti (Almanya), Shimano Racing (Japonya), Sofer – Savini DUE – OMZ (Romanya), Spor Toto Cycling Team (Türkiye), Tarteletto – Isorex (Belçika), Team Medellin – EPM (Kolombiya), Voster ATS Team (Polonya)

Milli Takım kategorisinde katılan grup:

Team Netherlands (Hollanda)

UCI Dünya Birincisi UAE Team Emirates Tour of Türkiye’de

UCI dünya gruplar sıralamasında birinci sırada yer alan Birleşik Arap Emirlikleri grubu UAE Team Emirates ile dünya grupları Belçika’dan Alpecin-Deceuninck, Kazakistan’dan Astana Qazaqstan Team ve Almanya’dan Bora-Hansgrohe, Türkiye’de çaba edecek.

Dünya Takımları

Alpecin-Deceuninck: 

Astana Qazaqstan 

Bora-hansgrohe: 

UAE Team Emirates: 

 

Dikkati çeken sporcular

TUR 2023’te dünyanın değerli bisikletçileri pedal çevirecek.

Fransa Bisiklet Çeşidi (Tour de France) ile İtalya Bisiklet Tipi (Giro d’Italia) üzere Grand Tour’larda etap kazanan ve en düzgün sprinter unvanı elde eden Mark Cavendish, 11 etap zaferiyle de Türkiye Tipi’nde en fazla etap kazanan 2 isimden biri. Ünlü Britanyalı bisikletçi Kazakistan’ın Astana kadrosu ile start alacak.

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) dünya sıralamasında 8. basamakta yer alan, 2023 Tour de France’da yeşil mayo sahibi olan ve Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi’nde da 2021 ve 2022 yıllarında 2 sefer yeşil mayo kazanan Belçikalı genç bisikletçi Jasper Philipsen, Alpecin Deceuninck formasıyla sprint çabalarında olacak.

İlginizi Çekebilir;  Genç yetenekler kayıt stüdyosuna kavuşuyor

Türkiye Tipi’nin son iki yılını ikincilikle kapatan Avusturalyalı Jay Vine, bu yıl UAE Team Emirates’e transfer olarak World Teams düzeyine çıktı. Genel klasmancı bisikletçi, ÇEŞİT 2023’te birinci sıraya çıkabilmek için gayret edecek.

Hollanda Ulusal Kadrosu’nun pist bisikleti madison kategorisinde dünya şampiyonu atleti Havik Yoeri de 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi’nde gayret verecek.

“Tour of Türkiye 2023″te birinci pedal yarın çevrilecek

 

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi, yarın yapılacak Alanya – Antalya etabıyla başlayacak. Alanya’dan başlayıp Türkiye’nin en kıymetli turizm bölgelerinden geçecek ÇEŞİT 2023, 15 Ekim’de İstanbul’da sona erecek. Tertipte yer alacak 24 grupta, 36 farklı ülkenin vatandaşı olan 168 bisikletçi pedal çevirecek

 

58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Göz Kamaştıran Parkuru

Genç yetenekler ve deneyimli bisikletçilerin omuz omuza üst seviye rekabetinin nefesleri keseceği 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 1.235,1 kilometrelik 2023 parkuru şu biçimde olacak: 

 

Etaplar:                                                                         Start            Yarış Bitişi

1. Etap: 8 Ekim 2023 Alanya – Antalya (135 km)                 11:40           14:30

2. Etap: 9 Ekim 2023 Kemer – Kalkan (166,5 km)                12:30           17:00

3. Etap: 10 Ekim 2023 Fethiye – Babadağ (104,1 km)           13:00           17:00

4. Etap: 11 Ekim 2023 Fethiye – Marmaris (165,3 km)          11:10           15:30  

5. Etap: 12 Ekim 2023 Marmaris – Yalıkavak (180,6 km)       12:20           17:00

6. Etap: 13 Ekim 2023 Bodrum – Selçuk (193,3 km)             11:45           17:00

7. Etap: 14 Ekim 2023 Selçuk – Manisa- İzmir (159,8 km)     11:20           15:30  

8. Etap: 15 Ekim 2023 İstanbul – Sultanahmet (130,5 km)    11:20           14:45

                   

Lider Mayolar

Organizasyonun genel klasman mayosu bir sefer daha turkuaz renkte olacak.

 

TUR’da pedal çevirecek atletler, 4 başkan mayoyu giymek için gayret verecek.

 

Organizasyonda turkuaz mayo, yarışın genel klasman başkanı olan atletin üstünde olacak. En yeterli tırmanışçı kırmızı mayoyu giyerken, sprint gayretlerinde en fazla puanı toplayacak bisikletçi ise yeşil mayoyu taşıyacak.

 

Türkiye hoşlukları prim kapılarında en fazla puan toplayan atlet da beyaz mayoyu giymeye hak kazanacak.

 

Tour of Türkiye, her yıl olduğu üzere bu yıl da başkan mayoları ile fark yaratacak. Tertibin genel klasman mayosu, tekrar turkuaz renkte olacak. Böylelikle Tour of Türkiye’nin kurumsal rengi, yarışın genel klasman önderi olan atletin üstünde olacak.

En uygun tırmanışçılar Türk Hava Yolları sponsorluğundaki kırmızı mayoyu giyerken, sprint kapıları ortasında en yüksek hıza ulaşacak bisikletçilerin mayosu ise Mosso – Ümit Bisiklet sponsorluğunda, yeşil renkte olacak. 

Türkiye Sprintleri prim kapılarında en çok puan alan atlet ise beyaz mayoyu giymeye hak kazanacak. Yarış içinde nötral servis takviyesi veren Shimano Türkiye bu yıl tıpkı vakitte Beyaz formanın da sponsoru olacak ve her prim geçişinde ülkemizin doğal hoşluklarına ve tarihi zenginliklerine vurgu yapılacak.

 

Sayılarla CİNS 2023

 

Heyecan dolu dev tertibi ulusal ve milletlerarası 100’ü aşkın medya mensubu takip edecek.

İlginizi Çekebilir;  İstanbullu çocuklar, Eti Sarı Bisiklet ile buluşuyor!

 

Sayısı 250’yi bulan araçlar yarış boyunca bisikletçilere ve TIP 2023 takımına eşlik edecek. Her bir etapta, 2 bin kişilik emniyet ve jandarma takımları 1.235,1 kilometrelik parkurda yarışın güvenliğini sağlayacak.

 

Yarış müddetince yaklaşık 16 bin polis ve jandarma misyon yapacak. Gruplar, medya, UCI, UCI komiserleri, konuklar, hakemler, çalışanlar, gönüllüler ve sıhhat takımları olmak üzere yaklaşık 2 bin kişi aktiflikte misyon alacak.

 

Eurosport ve TRT Spor yayımlayacak

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi, bu yıl da Eurosport ve TRT Spor’dan canlı yayımlanacak.

 

Birçok televizyon kanalı ve medya kuruluşunun yakından takip edeceği yarış, yayımlanacak özel içeriklerle sporseverlere ulaştırılacak. Tıbbın birinci etabı TRT Spor Yıldız’dan naklen ekranlara gelecek.

 

Türkiye’nin en değerli spor tanıtım güçlerinden biri olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi, böylelikle 8 gün boyunca dünya bisikletinin gündeminde en üst sıralarda yer alacak.

 

Ayrıca Avrupa haricinde 4 kıtadaki 145 bölgede, 28 milletlerarası medya hakları kontratı imzalandı. CİNS 2023’ü dünya çapında canlı ve banttan birçok televizyon kanalı izleyicilerine ulaştıracak.

 

Yollar kapanacak

 

Parkur boyunca kimi yollar trafiğe kapatılacak.

 

Alanya’da başlayacak yarış, Kemer, Kalkan, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Selçuk ve Manisa’dan geçerek İzmir’e gelecek. Buradan İstanbul’a taşınacak dünyanın en âlâ bisikletçileri, bitişi Sultanahmet Meydanı’nda yapacak.

 

Dünyadaki bisiklet sporu takipçilerinin gözünü çevireceği yarış, her gün Türkiye’nin en kıymetli turizm merkezlerinden birine uğrayacak. Büyük bir kafilenin hareket edeceği çeşit müddetinde birçok yolda trafik akışına müsaade verilmeyecek.

 

Viola Brand, renk katacak

 

Artistik bisiklet dünya şampiyonu Alman bisikletçi Viola Brand, 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi’ne gelecek.

 

“Bir bisiklet yarışından fazlası” sloganıyla bisiklet sporunun ve kültürünün gelişiminden, Türkiye’nin tanıtımına, bisiklet turizminden iklim krizi ile çaba üzere pek çok hususa vurgu yapan TIP 2023, dünya şampiyonu artistik bisikletçi Viola Brand’i ağırlayacak.

 

UCI’ın artistik bisiklet kategorisinde dünya rekorları kıran, dünya şampiyonu unvanıyla bisiklet üzerindeki koreografilerini NBA maçlarında sergileyen “Süperstar” Viola Brand, Tour of Türkiye’de 5 etabın final gayretini izlemeyi bekleyen sporseverleri artistik bisiklet gösterisiyle eğlendirecek.

 

Viola Brand, 8 Ekim’de Alanya-Antalya, 11 Ekim’de Fethiye-Marmaris, 12 Ekim’de Marmaris-Yalıkavak, 14 Ekim’de Selçuk-İzmir ve 15 Ekim’de İstanbul-Sultanahmet etaplarında 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi bitiş alanlarında gösteri yapacak.

 

Hatıra ormanı oluşturulacak

Organizasyon öncesinde manalı bir projeye imza atılacak

 

Bisikletin fosil yakıt kullanılmayan, çevreci ve global ısınmanın önlenmesine tahlil olarak kısa aralıklarda alternatif ulaşım aracı olmasından hareketle bir hatıra ormanı oluşturulacak.

 

Türkiye’de orman varlığının güçlendirilmesi ismine yapılacak çalışma çerçevesinde, “58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi Hatıra Ormanı” için ağaç dikme merasimi gerçekleştirilecek.

 

Birincisi geçen sene Bodrum’da gerçekleştirilen hatıra ormanı ağaç dikiminin ikincisi, geçtiğimiz günlerde Alanya’da meydana gelen orman yangınından ötürü Avsallar bölgesinde yapılacak.

 

58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na kurumsal destekçiler, mahallî idareler ve sponsorlar güç katacak

 

Dünya yıldızlarının parladığı 58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ana sponsoru Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ve “Powered by” konumlaması ile Türk Hava Yolları olarak yer alıyor. Bisiklet bölümünün kıymetli temsilcilerinden Shimano ve Mosso, Co- Sponsorlar olarak TUR’a bedel katacak. 

 

“Bir Bisiklet Yarışından Fazlası” sloganıyla düzenlenecek olan tertibin medya sponsorları TRT, Alem FM ve Lig Radyo, yarışın tüm heyecanını ve muvaffakiyetlerini tüm Türkiye’ye ulaştıracak. Medya sponsorlarıyla birlikte tertibin geniş bir ulusal ve memleketler arası erişim ağına ulaşılmasına katkı sunan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve Türkiye Spor Müellifleri Derneği (TSYD), bu büyük aktifliğin Türkiye’nin hoşluklarını ve spor tutkusunu harmanlayarak dünyaya tanıtmak için kıymetli bir rol üstleniyorlar.

 

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun kurumsal destekçileri ortasında T.C. İçişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Sıhhat Bakanlığı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı üzere kıymetli kamu kurumlarının yanı sıra Valilikler, kolluk güçleri, Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri de bulunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.