Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

3 Tüp Kan Vererek Kök Hücre Bağışçısı Olun

Yaşama tutunmak için kök hücre bağışı bekleyen binlerce şahsa umut olmak ismine yapılan kök hücre bağışı kampanyası Kızılay işbirliğinde Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde, İlçe Belediye Lideri Hasan Tahsin Usta’nın iştirakiyle gerçekleşti.

Gaziosmanpaşa bölgesinde hizmet veren kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin de büyük ölçüde takviye verdiği bağış kampanyası, akşam saatlerine kadar devam ederken, Hematoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Barış Malbora, Dr. Öğretim Üyesi Hasan Sami Göker, Dr. Öğretim Üyesi Aslıhan Sezgin günün değerine ait açıklamalarda bulundular. Kemik İliği Nakil Merkezi’nden Prof. Dr. Barış Malbora “Halkımız, kemik iliği bağışçısı olmakta birçok ileri ülkeye kıyasla epeyce hassas; ancak doku kümesi ahengi sağlandığı tespit edildiği ve Türkök tarafından hasta için verici olması talep edildiği noktada, verici adaylarının kan verdikten sonraki sürecin sonuna kadar gitmeleri çok kıymetli. Bununla birlikte, kemik iliği bekleyen kimi hastalarımızın birden fazla tam uyumlu verici adayı olabiliyor ve bu hastalarımız ise daha şanslı. Şayet bir verici adayı vazgeçerse çabucak başkasına yönelebiliyoruz; fakat bazen bir hastaya bu koskoca dünyada sırf bir verici adayı uygun olabiliyor. Bu durumda bu tek istekli bireyin bağışçı olmaktan vazgeçmesi hem bizler için hem de küçük günahsız çocuklarımız ve onların ebeveynleri için tam bir hayal kırıklığı yaratıyor.” diyerek, bağışçı olmak için gereken tüm kaideleri sağlayan herkesi istekli olmaya çağırdı.

Prof. Dr. Malbora birebir vakitte bağışçı olmakla ilgili başında soru işareti olanlar için ise “Halka bu bahiste kâfi bilgiyi sunmak ve halkı bilgilendirmek gerekiyor. Kişi, yapılan sürecin kendi hayatını tehlikeye atmayacağını net bir biçimde bilirse, bağış süreci süratli ve aktif bir biçimde yol alacaktır.” diyerek vatandaşları istekli olmaya davet etti.

İlginizi Çekebilir;  Nazım Hikmet, Ölümünün 60. Yıl Dönümünde Anıldı

Binlerce bireye umut olan kök hücre bağışının 18- 50 yaş ortası her vatandaş tarafından yapılabileceğini söyleyen uzmanlar halka davette bulunarak hassas olunması gerektiğine de dikkat çekti.

Eğer siz de 18-50 yaş ortasında bir bireyseniz ve kök hücre bağışçısı olmak istiyorsanız Kızılay kan merkezlerine giderek kayıt formu ve 3 tüp kan örneği ile birinci adımı atabilirsiniz. Birisi ile eşleştiğinizde sizden kan örneği tekrar istenir ve ileri eşleşme sağlanırsa nakil için hazırlıklar başlar. Tüm bu süreçlerden sonra da ya kan verir üzere ya da ufak bir operasyon ile kalça kemiğinden kök hücre toplanır ve siz de bir kişinin yaşama tutunmasına vesile olabilirsiniz.

Gün boyunca devam eden aktiflik hastane çalışanları, kamu kurum ve kuruluşları ve vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle desteklendi.

 

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ GAZİOSMANPAŞA HASTANESİ HAKKINDA

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi, 1992 yılında bölgenin birinci özel yataklı sıhhat kuruluşu olarak 24 saat uzman doktor takımıyla hizmet vermeye başlamıştır. 60.000 metrekare kapalı alanı, zelzeleye sağlam akıllı bina teknolojisi, 12 ameliyathanesi, 350 yatak kapasitesi ile Türkiye’de ki öncü sıhhat kuruluşlarından biridir. Bünyesinde barındırdığı Organ Nakil Merkezi ve  Onkoloji Merkezi ile milletlerarası standartlarda sıhhat hizmeti sunmaktadır. 2008 yılından bu yana ISO 9001-2008 kalite dokümanına sahip olan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi birebir vakitte JCI akreditasyonuna sahiptir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.